تبلیغات
انجمن مهندسان محیط زیست-خروجی92-دانشگاه بیرجند - پیشینه سازمان محیط زیست


انجمن مهندسان محیط زیست-خروجی92-دانشگاه بیرجند

طبیعت سالم , زندگی سالم , اندیشه ی سالم

تخریب محیط زیست و بهره‌برداری بیش از حد منابع در كشور ما نیز همانند بسیاری از كشورهای جهان در طی قرن گذشته، چشمگیر بوده و تسریع در این روند در سال 1335 منجر به تشكیل دستگاهی مستقل به نام كانون شكار ایران، با هدف حفظ نسل شكار و نظارت بر اجرای مقررات مربوط به آن شد.
در سال 1346 در پی تصویب قانون شكار و صید، سازمان شكاربانی و نظارت بر صید جایگزین كانون فوق شد. بر اساس قانون اخیر، سازمان شكاربانی و نظارت بر صید، مركب از وزیران كشاورزی، دارایی، ‌جنگ و شش نفر از اشخاص با صلاحیت بود.
بر اساس ماده 6 قانون فوق، وظایف سازمان شكاربانی و نظارت بر صید از محدوده نظارت و اجرای مقررات ناظر بر شكار فراتر رفته و امور تحقیقاتی و مطالعاتی مربوط به حیات‌وحش كشور، تكثیر و پرورش حیوانات وحشی و حفاظت از زیستگاه آنها و تعیین مناطقی به عنوان پارك وحش و موزه‌های جانورشناسی را نیز در بر گرفت.
در سال 1350 نام سازمان شكاربانی و نظارت بر صید به “سازمان حفاظت محیط زیستف و نام شورای‌عالی شكاربانی و نظارت بر صید به “شورای‌عالی حفاظت محیط زیستف تبدیل شد و امور زیست‌محیطی از جمله پیشگیری از اقدامهای زیانبار برای تعادل و تناسب محیط زیست نیز به اختیارات قبلی آن افزوده شد.
در سال 1353 پس از برپایی كنفرانس جهانی محیط زیست در استكهلم و با تصویب قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست در 21 ماده، این سازمان از اختیارات قانونی تازه‌ای برخوردار شد و از نظر تشكیلاتی نیز تا اندازه‌ای از ابعاد و كیفیت سازگار با ضرورتهای برنامه‌های رشد و توسعه برخوردار شد.
 

اهداف و وظایف

 مهم‌ترین اهداف سازمان به ترتیب اهمیت عبارتند از:

1- تحقق اصل پنجاهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به منظور حفاظت از محیط زیست و تضمین بهره‌مندی درست و مستمر از محیط زیست و همسو با توسعه پایدار.
2- پیش‌گیری و ممانعت از تخریب و آلودگی محیط زیست


نوشته شده در یکشنبه 27 تیر 1389 ساعت 12:23 توسط zahra afkhami نظرات | |


:قالبساز: :بهاربیست: